Perkins 1104C-44T Engine Parts
Filters
Perkins 1104 Series Head Gasket Set
Original price
Only 4 left!
View full details
Original price
Perkins 1100 Series Front Crankshaft Oil Seal - equivalent to 2418F437
in stock
View full details
Perkins 1103, 1104 And 1106 Rear Crankshaft Oil Seal
Only 3 left!
Perkins 1100 Series Connecting Rods
in stock
Perkins 1104C-44T Oil Sump
Only 1 left!
Perkins 1104C-44T Ring set
Quality aftermarket Perkins 1104C-44T piston ring set.  x1 Top ring - chrome faced 2.8 mm x1 2nd ring - cast 2.5 mm x1 3rd ring - spring loaded sc...
Perkins 1104C-44T Piston Cooling Jet
Only 2 left!
Perkins 1100 Series Connecting Rod Bearing Set
Quality aftermarket Perkins 1100 series connecting rod bearing set available in the following sizes: Standard +0.25mm +0.5mm +0.75mm UK de...
Perkins 1104 Range Main Bearing Set
Only 1 left!
This quality aftermarket set of main bearings for your Perkins 1104 series engine. They can be supplied as standard, 0.25mm, 0.5mm, and 0.75mm unde...
Perkins 1104C & A Series Pushrod - equivalent to 31434307
Quality aftermarket pushrod to fit Perkins Perkins 1104A & 1104C series engines with the correct hardened ends. Equivalent to Perkins 31434307...
Perkins 1104C & 1104A Valve Train Overhaul Kit
Only 2 left!
Quality aftermarket Perkins 1104C & 1104A Valve train overhaul kit, Includes: x4 Inlet valves x4 Exhaust valves x8 Valve guides (Require r...
Perkins 1104C-44T Rocker Shaft Assembly
Perkins 1104C-44T Starter Ring Gear 126 Teeth
Quality aftermarket Perkins 1104C-44T starter ring gear, details: Number of teeth 126 Outside diameter 404mm Inside diameter 375mm Width 17.6...
Perkins 1104C-44T Starter Ring Gear 115 Teeth
Quality aftermarket Perkins 1104C-44T starter ring gear, details: Number of teeth 115 Outside diameter 368mm Inside diameter 340mm Width 17.5...
Perkins 1100 Series Oil Filler Cap
Genuine Perkins Oil filler cap, with 44 mm Ø screw thread. Supplied with 'O' seal. UK, European and Worldwide shipping available.
Perkins 1104 Series Spin-on Oil Filter
A genuine Perkins 1104 series spin-on oil filter - OE Part No. 2654407 Outside Diameter (O.D.) 96mm, Thread size 3/4"-16 UNF, Height 171mm. Fits al...
Perkins 1100 Series Pre-Fuel Filter
Genuine OE Perkins 1100 series Pre-fuel filter, to fit the following build codes: DC 1003C DD 1103C-33T DJ 1103A-33 DK 1103A-33T RE 1104C-44...
Wynn's Injector Cleaner 325ml
Stainless Steel Hose Clips
Strong, good quality Stainless Steel (304 grade) worm drive clamps ideal for both the marine environment and industrial use. Band width 12.5mm ...