Perkins 1103B-33T Engine Parts
Filters
Perkins 1100 Series Connecting Rods
Original price
in stock
View full details
Original price
Perkins 1103 Range Main Bearing Set
Only 1 left!
This quality aftermarket set of main bearings for your Perkins 1103 series engine. They can be supplied as standard, 0.25mm, 0.5mm, and 0.75mm unde...
View full details
Perkins 1103C, 1103A & 1103B Valve Train Overhaul Kit
Only 2 left!
Quality aftermarket Perkins 1103C, 1103A & 1103B Valve train overhaul kit, Includes: x3 Inlet valves x3 Exhaust valves x6 Valve guides (Re...
Perkins 1103 Series Pushrod - equivalent to 31434307
in stock
Quality aftermarket pushrod to fit Perkins 1103 A, B, C & D series engines with the correct hardened ends. Equivalent to Perkins 31434307 Su...
Perkins 1103B-33T Ring set
Quality aftermarket Perkins 1103B-33T piston ring set.  x1 Top ring - chrome faced 2.8 mm x1 2nd ring - cast 2.5 mm x1 3rd ring - spring loaded sc...
Perkins 1103, 1104 And 1106 Rear Crankshaft Oil Seal
Only 3 left!
Perkins 1100 Series Front Crankshaft Oil Seal - equivalent to 2418F437
Perkins 1103 Series Spin-on Oil Filter
A genuine Perkins 1103 series oil filter - OE Part No. 2654403. Outside Diameter (O.D) 96mm, Thread size 3/4"-16 UNF, Height 131mm. Fits the follow...
Perkins 1100 Series Oil Filler Cap
Only 1 left!
Genuine Perkins Oil filler cap, with 44 mm Ø screw thread. Supplied with 'O' seal. UK, European and Worldwide shipping available.
Liqui Moly Diesel Purge 1L
Only 2 left!
Wynn's Injector Cleaner 325ml
Perkins 1103A, 1103C, 1103D & 1104D Water Pump
A good quality aftermarket water pump Perkins 1103A, 1103C, 1103D & 1104D. It also comes with a gasket. To fit the following engine codes: ...
Perkins 1103 Series Oil Pressure Switch - equivalent to 2848062
Perkins 1103B-33T Glow Plug
Only 5 left!
Quality aftermarket Perkins 1103B-33T Glow Plug. To fit engines with build code beginning DG Length 135mm 12 Volt UK, European and Worldwi...
MPM Antifreeze Concentrate 5L
Stainless Steel Hose Clips
Strong, good quality Stainless Steel (304 grade) worm drive clamps ideal for both the marine environment and industrial use. Band width 12.5mm ...